
Jana Šedová
Lumbální punkce v ambulantním režimu
Lumbální punkce je výkon umožňující odběr mozkomíšního moku z páteřního kanálu. Provádí se vpichem jehly do dolní části bederní páteře, kde již není mícha. Vyšetření se provádí během hospitalizace či plánovaně v ambulantním režimu.
Nejčastější indikací k lumbální punkci bývají infekční zánětlivá onemocnění (meningitida, encefalitida), autoimunitní zánětlivá onemocnění (roztroušená skleróza), subarachnoidální krvácení či nádorová onemocnění. Méně často se lumbální punkce provádí při podání léčiva do likvorových cest.
Samotná lumbální punkce probíhá nejčastěji vsedě, vždy za přísně sterilních podmínek, ideálně s použitím atraumatické jehly. V nekomplikovaných případech trvá samotný odběr do 10 minut a obvykle se odebírá 3-4 ml mozkomíšního moku.
Po provedení lumbální punkce s použitím atraumatické jehly pacient zůstává ležet na lůžku, přičemž v prvních 30 minutách se doporučuje poloha na břiše, poté několik dalších desítek minut v jakékoliv horizontální poloze. Po této době může klient odejít domů. Vždy doporučujeme klientovi zajistit si doprovod a celý den dodržovat klidový režim se zvýšeným příjmem tekutin.
V porovnání s minulými postupy, kdy se výhradně využívala standardní jehla a doba rekonvalescence trvala 24 hodin, je dnešní postup s použitím atraumatické jehly výrazně efektivnější, vzhledem k časové dotaci na výkon, monitoraci a rekonvalescenci, které se snížily na minimum.